Aşk Nedir?

Aşk, insanlar olarak yaşadığımız en derin duygulardan birisidir. Yani aşkı hayatımıza davet edebilmekteyiz ama aşkın nasıl, nerede ve hangi anda kendini ortaya çıkaracağını bilemiyoruz. İnsanların %72’si belki de bu yüzden ilk görüşte aşka inanıyorlar. Bazen sevgi gerçekten göğsüne hafifçe vurur gibi yapar ama siz buna hazır değilsinizdir. Hep doğru zamanı beklersiniz. Sevgilimle kaç gün oldu konumuzdan aşkınızın süresini hesaplayabilirsiniz.

Sevgi doğal olarak özgür olduğuna göre, onun ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve ne yapacağımızı nasıl bileceğizi düşünüyoruz. Çünkü aşk bazen kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kontrolsüz ve çok yönlü bir şeyi nasıl tanımlıyorsunuz? Aşk…

Sevgiyle ilgili en zor olan şey, onu farklı anlarda: hüzünlü, kızgın, karışık ya da heyecanlı olduğumuz zamanlarda çeşitli şekillerde hissedebilmemizdir. Kısacası aşk ve sevgi bazen anlatılmayacak kadar derindir…

Dünya’da yapılan bir araştırmaya göre evlenenlerin %88’inin aşkın bir sonucu olarak evlendiklerini söylemiştir. Aşk ve sevgi gerçekten güçlü birer kelimelerdir.

Aşkın Tanımına mı İhiyacınız Var?

Düşünsene: Birine aşık olduğunuzu söyleseniz, ancak arkadaşlarınız veya aileniz bu durumu görmezden gelip, “bu durumun aşka benzemediğini” söylediklerinde buna kızabilirsiniz. Yanılıyor musunuz? Yoksa onlar mı yanılıyor? O anda aşkınızı nasıl tanımlayacağınızı bilemeyebilirsiniz, bir çare internette arama yaparsınız, umutsuzca aşkın ne olduğunu bilemeye çalışırsınız. Merak etmeyin bu yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra aşkın ne olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Aşk Nedir? Aşkın Kimyasını Çözelim

Aşk NedirAşk istemsizdir. Bilimsel açıdan incelendiğinde aşk susuzluk gibi bir şeydir. Bu belirli bir insanın özlemidir. Aşkın romantik başlangıcında “kontrolü kaybetmek” normal bir durum olabilmektedir. Aşk susuzluk gibi, sizi tuhaf şeyler yaptırabilir.

Bilimsel açıdan aşk güçlü ve kalıcı bir nörolojik durumdur. Aşk kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Örneğin, sinirlendiğiniz bir an vardır. O anı düşünün o an gözünüz hiçbir şeyi görmez. Aşkta böyledir…Gerçek aşkı hissettiğinizde beyin, bir takım kimyasalları serbest bırakır, böylece farklı hislerin yaşanması kaçınılmaz olur.

Aşk, bir insanın yaşayabileceği en güçlü duygudur. Garip bir durum ama neredeyse hiç kimse aşkın ne olduğunu bilmiyor. Aşkı bulmak neden bu kadar zor? “Aşk” sözcüğünün sevgi sözcüğü ile aynı anlama geldiğini de belirtelim. Bir başka yazımızda aşk ve sevgi arasında ki farkları da anlatacağız.

Aşk da uyumlulukla ilgilidir. Farklı ilişkileri derinlemesine analiz ettiğinizde, kilit faktörlerden biri de iki kişinin de birçok konuda uyumlu olmasıdır. Aynı değerleri, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri, ilgi alanlarını, siyasi veya felsefi görüşleri aşık olduğunuz kişiyle paylaştığınızda uyumluluğunuz çok yüksektir ve bu nedenle aşık olma olasılığı daha yüksektir. Elbette, her zaman “karşıtların da aşık olduğu” durumlar olabilir, ancak ilişkinin kökleşmesi için bazı ortak sevilen, yapılan şeyler olması gerekecek. Aşk ve uyumluluk bir ilişki kurmak için birlikte çalışır, bu yüzden aşık olacağınız kişinin sizinle uyumlu olmasını istersiniz değil mi? Kim istemez ki…

Kalplerimiz duyularımızdan ipuçları alıyor. Gördüğümüz, duyduğumuz, tatdığımız, dokunduğumuzda veya kokladığımız her şey bize çevremiz hakkında bilgi verir. Düşünmek ya da soru sormaya ihtiyaç duymuyoruz. Duyusal organlarımız beyinimize bildirir ve beyinlerimiz verileri yorumlar ve raporu kalplerimize gönderiyor. Öyleyse, sevgi dolu bir gülümseme görürsek, sevgi dolu kelimeleri duyarsak ya da sevecen bir dokunuş hissettiğimizde, beyin bu bilgiyi işler ve “O an aşık olmak üzeresiniz!”

Aslında bir bakım “Aşk Nedir?” sorusu “Özgürlük Nedir?”, “İyi Şans Nedir?” gibi soruların cevapları kadar karmaşıktır. Ama bir insana sevgi dolu davranıyorsanız, onu görünce içiniz parçalanıyorsa o zaman aşıksınız demektir.

Birine aşık olmak çok kolaydır. Asıl zorluk ise aşık kalmaktır. Aşk her zaman güzeldir, eğer güzel değilse aşk değildir.

Yorum Yap