Aşık Olduğunda Vücutta Neler Değişir?

Karnınızdaki kelebekler, yarışan bir kalp atışı muhtemelen ilk semptomların ortaya çıkmasından itibaren bu belirtileri hatırlarsınız. Bir yetişkin olarak, aslında vücudunuzun ince ipuçları bize aşık olduğumuz anlatmaktadır. Bir ilişkinin başlangıcında, sinir sistemi ve hormonların tamamında bir dizi gerçekten büyüleyici kimyasal reaksiyonlar oluşur. Ayrıca sevgilimle kaç gün oldu makalemize bakmanızıda tavsiye ederiz.

Pek çok farklı sevgi çeşidi vardır. Herkese yayabileceğin tür… Arkadaşların için olan sevginin türü… Eski bir eşin için sahip olduğun aşk… Ailen için olan sevginiz… Çocuklarınız için sahip olduğunuz sevgi… Tüm bu aşk türleri içerisinde bile ifade edebileceğiniz pek çok farklı sevgi çeşidi vardır…

Aşk, birçok farklı anlamlara sahip olduğu için “aşk” sözcüğüyle tanımlanamaz. Açıkçası, bu makalede bahsettiğim aşkın türü, bir eşiniz veya eşiniz olmak istediğiniz birisi için sahip olduğunuz sevgidir. Birini veya romantik aşkı tamamen ve derinden aşk hissetmek.

Bu aşk türü güzel bir şeydir, ama aşık olduğunuzda beyniniz ve bedeniniz ne gibi tepkiler verir?

Terli avuç içi ve çırpınan bir kalbe sahip olursunuz.

Yeni birine aşık olduğunuzda beynin merkezine artan kan akışı olur ve adrenalin ve norepinefrin hormonları vücuda salınır . Bu iki hormon terli avuç içlerine ve ilk sihirli anlarda yaşadığınız kalp atlamalı bir durum ortaya çıkarır. Adrenalin ve norepinefrin aynı zamanda “özlem ve odaklanmış dikkat” duygularına yol açar.

Hastalık hissi

İnsan aşık olduğunda iştahasının kaybolması veya hastalanması normaldir. Bu, bir insandan hoşlandığını bildiren sinyallerdir. Stres hormonu kortizolun midedeki kan damarlarını büzüştürmesini aşk hastalığı olarak adlandırmak mümkündür. Bu rahatsız edici durum çoğu zaman karşıdaki kişinin yanında kendini daha rahat hissetmeye başladıktan sonra zamanla kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Güç hissi

Aşk ve korku duygusunun birleşmesi ile olağanüstü durumlarda aniden insanda hayal edilemeyecek bir güce yol açabiliyor. Bu durumun bilimsel açıdan incelenmesi neredeyse imkansıza yakındır. Çünkü araştırmalar sırasında bu olağanüstü durumların ölçülmesi çok zordur. Bu hissi gücü deneyden geçirenler ise sadece yetişkinler değil, aynı zamanda aşık olan tüm insanlar bu insandan üstün olan gücü hissediyor. Aşık olan zaman salgılanan oksitosin hormonu fiziksel acıya karşı hoşgörü de artmasına neden olabilmektedir.

Gözlerini ondan ayırmamak

İş yerinde masanda veya telefonunda sevdiğin insanın fotoğrafının olması tesadüfi değildir. Sevdiğin insanın yüzüne bakma arzusu beyindeki dopamin salgılanmasından kaynaklanıyor. Bir başka deyişle, tatilde olan zaman çektirdiğiniz fotoğrafa baktığınızda enerji yeniden ortaya çıkıyor ve kendinizi mutlu hissediyorsunuz.

Ses Değişimi

Aşık Olduğunda Vücutta Neler Değişirİlk “vurulma” aşamasını geçtikten sonra o insana olan bağlılık ve sadakat oluşur, bu durumdan sonra bu bağlılık giderek derinleşir. Bu nedenle vücutta insanın kendisinden bağımsız olarak ses tembrinin yükselmesi gibi değişiklik olur. Araştırmalar kanıtlamıştır ki, fiziksel olarak etkilendiğin kişi ile konuşurken kadınların ses tonları daha yüksek çıkmaktadır.

Yanında Olmayınca Telaş

Kısa veya uzun süre sevdiğin insandan ayrı kaldığında onun yokluğu hissediliyorsun. Bu durumda kortikotropin seviyesi yükselir, buna bağlı olarak da depresyon ve anksiyete belirtileri ortaya çıkar. Uzun mesafede ilişkileri olan çiftler bu olumsuz durumlarla mücadele yaşayabilirler.

Hormonlar karışır

İlişkilerin sevecen zamanlarında hormonlar darmadağın olur. Hem kadın, hem de erkeklerde kortizol hormonu yükseliyor.

Kalp Kırılması

Aşka bağlı üzüntüler oluştuğu zaman insan hassas stres baskısına maruz kalıyor ve bu durumda dünyanın en sağlıklı insanı bile, kalbi ile sorun yaşayabilir.

 

Kilo almak

“Aile kurduktan sonra kilo aldı” fikrine sıkça rastlanır. Mutlu münasebeti olan insanların çok yemesi mümkündür. Yapılan araştırmalar, aile hayatı insanları yemeğe eğilimli yapar. Başka bir araştırma ise kanıtlamıştır ki, aile kurduktan sonra kadınlar daha yağlı beslenmeye başlarlar. Hatta aile kurdukları ilk 5 yılda kadınların 10 kiloya yakın aldığı bildirilir.

Ömrü uzatıyor

Sevdiğiniz insan yüzüğü parmağınıza taktığı zaman sizin ömrünüz uzar. Amerikan üniversitelerinden birinin araştırmaları kanıtlamıştır ki, 40 yaşına aileli olarak gelen insanların erken ölüm riski ailesi olmayan veya boşanmışlara göre nispeten daha azdır. Bunun yanı sıra, ailesi olan erkek ve kadınların kalplerinin daha dayanıklı olduğu belirlendi. Özellikle erkeklerin kalbi daha sağlıklı olur ve damar hastalıkları riski yüzde 5 düşer.

Uyku sorunu

Olabilir ki, onu düşündüğünüz için uykunuz kaçıyor, yatamıyorsunuz. Gençler arasında yapılan araştırmalar kanıtlamıştır ki, aşık olduğu zaman oluşan ilk aşk halinde insan kendini sabahları ve akşamları daha enerjik, pozitif hissediyor. Bunun sonucunda ise uyumak zorlaşıyor. Ayrıca, hormonlarda oluşan gelişme gün boyunca görülen işlere adapte olmayı da zorlaştırıyor.

İlham gelir

Yazıcıların çoğu ilham kaynağı olarak depresyonu gösterseler de, araştırmalar kanıtlamıştır ki, insan sevdiği ve sevildiği sürede yaratıcılığının en yüksek zirvesinde olurlar. Bunun nedeni ise aşık olan insanların çoğunun uzun zaman projelere konsantrasyon olması, projeleri ve tutkularına karşı komple bir yaklaşım benimsemeleri ve amaca ulaşma yöntemlerini değişimleridir. Bir başka deyişle, aşk hayal gücünü genişletir.

Kronik ağrılar azalır

İlişki kronik hastalıklara karşı iyi etkiye sahiptir. Derin sevgi hisleri beyinde ağrı kesici etkinliği gösteren bölgeleri harekete geçirdiği kanıtlanmasa da bazı uzmanlar tarafından savunulmaktadır.

Yorum Yap